Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Kołobrzeg zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku wchodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Dopiero… po co?

Palarnia Kawy Police

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpadła „na salony”, bo raczyła się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie część osób miała ją za dużo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się częstsza i traciła swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały pomysł powstające od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy męczyły się skłonnym do przewidzenia torem – dojazd do niej istniał coraz popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy coraz popularniejsze. Zmiany z wielkich powodów nastąpiły w czasie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, by w okresie drugiego światowego konfliktu bronić się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back stanął w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe wpisałoby w sposób prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły być biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w naukach. Najsilniejsze firmy były szmuglowane i oferowane spod lady lub brane w Pewexie, miały także pewną spośród najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we obecnej Polsce

W okresach współczesnych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka lub dużo cenione, a prawdziwi kawosze wynoszą nie tylko nasze drogie marki, lecz jednocześnie techniki parzenia. Specjalistami w obecnej branży są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy zatem nie tylko zawód, ale często też sztuka jedna w sobie. Zawsze we naturalnej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek spośród nas czyni to raczej inaczej.

Palarnia Kawy Police

Jak parzą kawę Polacy?

W najłatwiejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni liczy na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni grają na materiały najprostsze do stworzenia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana lub i rozpuszczalna jest używana tak toż, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w perspektyw cukru i mleka. Co dużo wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, lecz nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Police

Większy stopień wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce szykuje się na swobodnej kuchence, nie istnieje wtedy danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój wykonany w kawiarce jest naprawdę złoty w smaku.

Palarnia Kawy Police

Jednak znacznie najskuteczniejszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej przyjmują się Polacy, jest zastosowanie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały obecnie zresztą wielkie oraz w okresach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od drugiej pory wiele się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Police

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego sposobu, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z organizacji w rozgrywki z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a także zdecydowanie większymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie sprowadzają się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W atrakcję wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie istnieje i sporego koszcie dla częstego Polaka, natomiast inwestycja w łatwy ekspres do kawy odda się w istocie codziennej przyjemności z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Police

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments