Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
Wgraj obrazek o tytule postacie_annamilton.jpg do katalogu /images/belki/statyczne/

Anna Milton

 

Anna Milton pierwotnie była upadłym aniołem, który wyrzekł się swego istnienia dla ludzkiego życia. Jej imię wywodzi się z języka hebrajskiego od słowa channah, które oznacza łaskę, jednak porównywano ją również do postaci takich jak Anahita (uzależniony od ziemi), Anauel (bogactwo), Ananiel (wspomniany w Księdze Henocha jako Obserwator) czy też Haniel (w żydowskiej tradycji archanioł czuwający nad harmonią w miłości). Nazwisko „Milton" nawiązuje do słynnego poety z XVII wieku Johna Miltona, którego poemat Paradise Lost jest dla twórców serialu źródłem informacji na temat aniołów i Lucyfera (szczególnie w późniejszych sezonach). Stworzona przez Boga zanim na ziemi pojawił się pierwszy człowiek Anna była jednym z aniołów o bardzo wysokiej randze - dowodziła garnizonem aniołów, w którego skład wchodzili m. in. Castiel z Urielem. Nigdy nie miała okazji spotkać się osobiście z Bogiem, jednak wykonywała posłusznie wszystkie polecenia, kierując się w życiu czystą wiarą w Jego istnienie. Anna będąc aniołem stacjonowała na ziemi dwa tysiące lat, pełniąc funkcję obserwatora ludzkiego bytu, oczekując na rozkazy i jednocześnie tęskniąc za Niebem. Była przekonana, że w przeciwieństwie do ludzi, anioły są całkowicie pozbawione emocji i własnej wolnej woli. Pragnienie doświadczenia prawdziwego ludzkiego życia zaowocowało porzuceniem przez Annę ofiarowanej jej łaski. Proces ten był podobno bardzo bolesny, a sama Anna porównywała go później do wycinania nerki nożem do masła. W wyniku rezygnacji ze swej dotychczasowej anielskiej egzystencji, Anna ukarana przez Boga została zesłana na Ziemię w marcu, 1985. Zarówno Anna jak jej łaska spadły na ziemię oddzielnie w formie „meteorytów". Jeszcze tego samego roku, w grudniu, Anna urodziła się jako ludzkie dziecko Richarda i Amy Miltonów w północno-zachodnim Ohio. Jej łaska upadła w Kentucky na jednym z jałowych pól, gdzie w ciągu sześciu miesięcy przybrała postać stuletniego dębu.  Będąc dzieckiem Anna w obecności swojego ojca wpadła w panikę, przypominając sobie jedno z nielicznych wspomnień dotyczących skutków nieposłuszeństwa swemu prawdziwemu Ojcu, którym był Bóg. Rodzice zabrali ją do dziecięcej poradni psychologicznej na terapię, dzięki której, w czasie dorastania, Annie udało się skutecznie stłumić wspomnienia o dawnym życiu. W efekcie uwierzyła, że jest prawdziwym człowiekiem.

 

Odcinki, w których wystąpiła:

 

 4x09 I Know What You Did Last Summer

 4x10 Heaven and Hell

 4x16 On the Head of the Pin

 4x20 The Rapture

 4x21 When the Levee Breaks

 5x13 The Song Remains the Same

 

18 września 2005 roku Anna po raz pierwszy usłyszała w swojej głowie rozmowy prowadzone przez aniołów. Był to też dzień, w którym Dean Winchester został wyciągnięty przez Castiela z otchłani piekieł. Dlatego też pierwszą wiadomością, która zabrzmiała w jej głowie była wzmianka o Deanie i jego powrocie na ziemię. Późniejsze informacje dotyczyły braci Winchester, dzięki którym odniosła wrażenie, jakoby znała ich od zawsze. Dowiedziała się również o planach Nieba dotyczących Deana. Anna próbowała ostrzec wszystkich przed zbliżającą się Apokalipsą, przez co została skierowana na oddział psychiatryczny do Connor Beverly Behavioral Medicine Center. W swoim szkicowniku narysowała min. Lilith łamiącą pieczęcie i kilkadziesiąt informacji do nich się odnoszących. Po jakimś czasie demony dowiedziały się o jej zdolnościach i rozpoczęły poszukiwania, chcąc wykorzystać ją do swych celów.

 

I Know What You Did Last Summer

Ze szpitala uciekła w listopadzie, kiedy jeden z pielęgniarzy okazał się być demonem. Pomimo prób jej obezwładnienia, Annie udało się zbiec z ośrodka. Ukryła się w jednym z kościołów, w którym pracował jej ojciec, ponieważ bała się ryzykować powrót do swojego domu. Sam i Dean wyśledzili Annę dzięki Ruby. Na pytanie Anny o jej rodziców (którzy niestety zostali zamordowani przez demony) bracia nie zdążyli odpowiedzieć, ponieważ Ruby ostrzegła ich przed zbliżającym się Alastairem. Sam i Dean stają z nim do walki, kiedy Ruby zabiera Annę do bezpiecznego miejsca. Kiedy Winchesterowie przybywają do kryjówki, Anna wyczuwa zbliżające się kolejne niebezpieczeństwo: Castiel i Uriel pojawiają się w pomieszczeniu z rozkazem zabicia Anny.

Heaven and Hell

W akcie paniki Anna, nie będąc zbytnio świadomą tego, co robi, podcięła sobie nadgarstek i własną krwią narysowała na lustrze znak odsyłający anioły z powrotem do Nieba. Castiel i Uriel zniknęli, a cała czwórka udała się do domu Bobby'ego w celu zasięgnięcia jego rady. Sprowadzono więc Pamelę, która wprowadziła Annę w hipnotyczny trans, tym samym próbując dowiedzieć się od niej czegokolwiek związanego z jej przeszłością. Był to nie lada wyczyn, ponieważ Anna w czasie transu przeszła załamanie nerwowe, przez które o mało nie zniszczyła pokoju. Przyniósł on jednak zadawalające efekty - dziewczyna wreszcie przypomniała sobie kim jest naprawdę: upadłym aniołem, którego łaska znajdowała się w zupełnie innym miejscu niż ona sama. Samowi udało się ustalić miasto, w którym najprawdopodobniej mogli odnaleźć łaskę, jednak po przybyciu do Kentucky okazało się, że łaska została zabrana przez Uriela.  W głowie Anny pojawiają się kolejne rozmowy aniołów. Okazuje się, że jeżeli Anna nie zostanie oddana w ręce aniołów Dean zostanie zesłany z powrotem do piekła. Wierząc, że zasłużyła karę za swoje wcześniejsze nieposłuszeństwo postanawia oddać się w ręce Castiela i Uriela.  Mając przed sobą perspektywę rychłej śmierci Anna uwodzi Deana pod pretekstem ostatniej nocy na ziemi jako człowiek. Spędzają razem upojną noc na tyłach Impali, a gdy Dean zasypia, we śnie odwiedza go Uriel grożąc mu śmiercią brata, jeśli ten nie posłucha jego rozkazu. Dean ostatecznie ulega szantażowi anioła i podaje mu ich dokładną lokalizację.  Tymczasem Ruby zostaje uprowadzona przez Alaistara, który poddaje ją torturom, chcąc wymusić na niej miejsce przebywania Anny. Było to jednak częścią planu Sama, który chciał doprowadzić do konfrontacji między aniołami i demonami.

Castiel i Uriel zjawiają się w stodole, gdzie ma dojść do egzekucji na Annie. W tym samym czasie pojawiają się też demony, z Alastairem na czele i ranną Ruby u boku. Dochodzi do walki między siłami dobra i zła, w czasie której Annie udaje się odzyskać swoją łaskę. Jasne światło, które wydobywa się z jej ciała niszczy zarówno ją jak i naczynie Alastaira.

On the head of the pin

Pomimo że ciało Anny uległo samo destrukcji, dzięki odzyskanej łasce udało jej się je odtworzyć. Używała go jako naczynia poprzez sentyment do czasów kiedy była człowiekiem. Anna spotyka się z Castielem. Ten ostrzega, że wciąż ma rozkaz zabicia jej za nieposłuszeństwo wobec Boga, jednak Anna nie przejmuje się tym zbytnio. Ich dyskusja schodzi na Deana, który był w trakcie torturowania Alaistara chcąc wydobyć z niego informacje o śmierci siedmiu aniołów. Anna podejrzewa, że nie tylko Bóg wydaje tutaj rozkazy i prosi brata o powstrzymanie Deana zanim tortury posuną się za daleko. Na sugestię bycia sojusznikiem, Castiel każe jej odejść, co czyni bardzo niechętnie. Po jakimś czasie, gdy Castiel dowiaduje się, ze to nie demony stoją za śmiercią jego rodzeństwa ponownie spotyka się z Anną, prosząc ją o radę. Chciał, by znów wydawała mu rozkazy, jednak Anna odmawia twierdząc, że powinien nauczyć się posługiwania własną wolą. Wychodzi na jaw, że to Uriel jest odpowiedzialny za śmierć aniołów. Próbuje przekonać Castiela do przyłączenia do Lucyfera, a gdy ten kategorycznie odmawia dochodzi między nimi do walki. Anna interweniuje, wbijając Urielowi sztylet w szyję i tym samym ratując Castiela.

When the Leeve Breaks

Anna dowiaduje się, że Castiel wypuścił Sama z izolatki, w której młodszy Winchester został zamknięty w celu odtrucia się. Kiedy dochodzi do ich spotkania, niespodziewanie zjawiają się aniołowie, którzy pojmują Annę do Nieba, gdzie ma odbyć należyty jej proces za nieposłuszeństwo wobec Boga. Do końca czwartego sezonu i przez część piątego Anna jest uwięziona i torturowana przez anioły, które próbowały zmusić ją do powrotu do anielskiej armii. Po jakimś czasie udaje jej się uciec bądź zostaje zwolniona z pobytu w Niebie.

The Songs Remains the Same

Aby powstrzymać Lucyfera przed zdobyciem należącego mu się naczynia, Anna postanawia pozbyć się Sama Winchestera. Zabijając go chciała rozproszyć każdą komórkę jego ciała w całym Wszechświecie tak, by Lucyfer nie mógł go ponownie wskrzesić. Bez możliwości bezpośredniej teleportacji do braci (z uwagi na wyrytą na ich żebrach pieczęć Enochiańską) próbuje przekonać Castiela do swoich planów. Castiel jest przeciwny jej poczynaniom i grozi, że jeśli tknie najmłodszego Winchestera to osobiście ją zabije. Postawiona pod ścianą Anna postanawia zagrać inaczej. W czasie gdy Castiel pilnuje braci w teraźniejszości, cofa się w czasie do roku 1978 w celu zabicia Johna i Mary, przyszłych rodziców Sama i Deana. W ten sposób chce zapobiec zbliżającej się Apokalipsie zanim pierwsza i ostatnia pieczęć zostaną złamane. Zabija szefa Johna i podszywając się pod niego zwabia młodego Johna Winchestera do garażu, chcąc wykonać na nim zaplanowaną egzekucję. W tym czasie zjawia się Castiel wraz z Samem i Deanem, którzy dowiedzieli się o zamiarach Anny. Będąc świadomą przewagi liczebnej, Anna wzywa na pomoc Uriela z 1978 roku. Okłamując go, że to Winchesterowi stoją za jego śmiercią w przyszłości Anna przekupuje Uriela, argumentując to możliwością zabicia Sama i Deana zanim oni tego dokonają za kilkadziesiąt lat. Razem atakują rodzinę, zabijając przy tym Sama ciosem w brzuch. Anna przygotowuje się do zabicia Mary. Zanim dochodzi do walki, John Winchester wyraża zgodę na bycie naczyniem Michała. Ten zjawia się w odpowiednim momencie i wywołując w Annie paniczny strach, zabija ją, wypalając jej ciało i łaskę od środka.

 

Ciekawostki:

 

  • z początku postać Anny miała zastąpić Castiela, który rzekomo miał zostać zabity przez Alaistara w On the Head of the Pin. Z uwagi na rosnącą popularność i protesty fanów Castiel otrzymał „niespełnioną" rolę Anny;
  • niektóre cechy Anny są odzwierciedleniem postaci żeńskiego wojownika Joanny D'Arc - słyszenie głosów aniołów, uczestnictwo w walkach jako przywódca i żołnierz, a także śmierć w płomieniach;
  • Anna była pierwszą postacią w serialu, która użyła przeciwko aniołom pieczęci odsyłającej;
  • nie wiadomo, czy Anna faktycznie wykonywała rozkazy Boga czy też działała na własną rękę

Aktorka: Julie McNiven

Autor: Mitchie

 

 Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.