Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 151
Data pierwszej emisji: 2012-04-20
Scenariusz: Eugenie Ross-Leming i Brad Buckner
Reżyseria: Tim Andrew

Zapewne tytuł jest grą słów: sformułowanie „Of Grave importance” (w tłum. grobowego znaczenia) jest przeróbką wyrażenia „of great importance” (tłum. wielkiego znaczenia).

Sam i Dean otrzymują telefon od Annie Hawkins (gościnnie Jamie Luner), znajomej łowczyni, która prosi ich o pomoc przy pewnej sprawie. Kiedy bracia przybywają do miasta, okazuję się, że Annie zniknęła. Starając się ja znaleźć, natrafiają na stary, opuszczony dom, nawiedzony przez potężnego ducha.

Winchesterowie cieszą się smakiem ulubionych hamburgerów, gdy Dean odbiera telefon od znajomej łowczyni, Annie. Kobieta wyraża żal z powodu śmierci Bobby'ego, ma też kilka książek przyjaciela, które z chęcią przekaże braciom. Winchesterowie umawiają się z Annie na obiad w pobliskiej miejscowości.

Para nastolatków spędza miłe chwile w opuszczonym domu. Nagle słyszą podjeżdżający pod budynek samochód. Obawiają się, że to może być policja, więc spanikowani szukają kryjówki w innych pomieszczeniach. Nie wiedzą, że to łowczyni, Annie. Wtem na ich drodze staje potężnie zbudowany mężczyzna, który oznajmia, że nie powinni byli przychodzić.

Annie znajduje zakrwawione ciała nastolatków w holu domu. W tej samej chwili coś zatrzaskuje za nią drzwi.

Tymczasem Winchesterowie na próżno wypatrują Annie, siedząc nad restauracyjnym menu i przerzucając się informacjami o prowadzonych przez Dicka wykopaliskach archeologicznych. Okazuje się, że zarówno bracia, jak i Bobby, romansowali z łowczynią. Dean zaczyna się denerwować, bo telefon Annie nadal nie odpowiada. Nie zwraca uwagi na poruszającą się piersiówkę Bobby'ego. Winchesterowie nie są świadomi, że w podróży cały czas towarzyszy im starszy łowca.

Bracia wiedząc, że Annie pracowała nad jakąś sprawą, starają się zebrać fakty dotyczące zaginięć ludzi w okolicy domu uznanego za nawiedzony. Szybko decydują się na oględziny budynku. Towarzyszący im Bobby widzi, że w domu aż roi się od duchów, które dla Winchesterów pozostają niewidzialne. Duch w typie dandysa grozi grubemu mężczyźnie, który próbował przed czymś ostrzec ostatnie ofiary. Bobby z przerażeniem zauważa ducha Annie. Kobieta nie jest świadoma, że nie żyje, ale szybko daje się przekonać. Między duchami łowców nawiązuje się rozmowa – mężczyzna przyznaje, że uciekł przed swoim Żniwiarzem, ponieważ wciąż jest potrzebny Winchesterom.

Dean podnosi leżący na podłodze telefon Annie. Udaje mu się odsłuchać nagrany przed paroma dniami dźwięk. Wyraźnie na nim słychać, jak ktoś prosi o uwolnienie.

Bobby i Annie na próżno starają się zintegrować z innymi duchami. Niektórzy wydają się nie mieć świadomości, że nie żyją, inni są tak starzy, że nawet ich dusze ulegają wizualnemu rozpadowi, a jeszcze inni wydają z siebie szaleńcze okrzyki. Siedzący przy barku mężczyzna poświęca Bobby'emu i Annie chwilę uwagi. Stara się nauczyć ich, w jaki sposób mogą zmieniać położenie przedmiotów tak, jak robili to za życia. Potrzebna jest odpowiednia dawka koncentracji, ale niestety, dłoń Bobby'ego wciąż przenika przez świecznik. Mężczyzna wyjaśnia, że jest też inny sposób na przemieszczanie materii nieożywionej – wściekły duch z pewnością będzie szybko zmieniał położenie przedmiotów, ale nad taką mocą nie da się zapanować.

Winchesterowie są zdziwieni, ponieważ nie mogą odnaleźć ciała łowczyni. To daje im złudną nadzieję, że kobieta jeszcze żyje. W tym samym czasie Bobby i Annie rozmawiają z duchem Victorii, która za życia była kurtyzaną. To jej głos prosił o uwolnienie. Niestety, Bobby jest zmuszony towarzyszyć braciom w drodze do stowarzyszenia historyków miasta. Okazuje się, że dom ma ponad stuletnią historię, w której nie brak ofiar śmiertelnych. Grabarz Dexter zamordował w nim żonę właściciela posesji, a także wiele prostytutek, po czym sam został zastrzelony.

Tymczasem koledzy zaginionych nastolatków postanawiają nakręcić w nawiedzonym domu film – rodzaj pożegnania przyjaciół. Śmiało wchodzą do budynku nie wiedząc, że już go nie opuszczą.

W motelowej łazience Dean ze zdziwieniem zauważa napis na lustrze, który mówi, że Annie została uwięziona w domu. Natychmiast wzywa Sama, po czym pyta, kto oprócz nich jest w pomieszczeniu. Na lustrze pojawia się napis „Bobby”. Młodszy Winchester natychmiast się domyśla, że to piersiówka jest przedmiotem, który trzyma przy nich przyjaciela.

W nawiedzonym domu mają miejsce kolejne dramatyczne wydarzenia. Nieszczęsny grubas, Dexter, zostaje unicestwiony przez dandysa – właściciela domu, po tym, jak próbował ostrzec chłopaków z kamerą. Okazuje się, że to właściciel domu jest winny wszystkich popełnionych morderstw. Po śmierci dokonuje kolejnych zbrodni, potrafi także czerpać siłę z przetrzymywanych dusz. Annie jest świadkiem śmierci Dextera, a następnie widzi, jak właściciel otwiera wejście do sekretnego pomieszczenia i umieszcza w nim ciało grabarza.

Winchesterowie po raz kolejny przestępują progi nawiedzonego domu. Natychmiast znajdują leżącą na podłodze kamerę. Przeglądając nagrania, zauważają sylwetkę Annie. Następnie tuż przed nimi pojawia się duch Victorii, która pomimo lęku przed właścicielem domu, postanawia pomóc łowcom. Zaczyna opowiadać historię domu, gdy zostaje brutalnie unicestwiona. Winchesterom nie pozostaje nic innego, jak spalić szczątki dandysowatego właściciela posesji, niejakiego Whitmana. Nie są świadomi, że duch mordercy podrzucił Samuelowi klucz i podróżuje wraz z nimi.

Bobby i Annie postanawiają pod nieobecność właściciela posesji odszukać ciała ofiar. Udaje im się brawurowo przenikać przez ściany pomieszczeń, a następnie otworzyć wejście do ukrytego pokoju. Znajdują w nim mnóstwo ciał, w tym także ciało Annie. Kobieta prosi Bobby'ego, aby ją spalił, bowiem pragnie wiecznego odpoczynku i uważa, że zasłużyła na pogrzeb łowcy.

Winchesterowie zmierzają w stronę lokalnego cmentarza, gdy Whitman wkracza do akcji. Używając swych nadprzyrodzonych mocy, próbuje doprowadzić do wypadku samochodowego. Na szczęście bracia nie tracą zimnej krwi, a Sam niszczy klucz, odsyłając ducha do jego siedziby.

Whitman przyłapuje Annie i Bobby'ego na działaniach dywersyjnych. Próbuje się rozprawić z duchem łowcy, ale w tym samym czasie Winchesterowie palą jego kości. Whitman znika w płomieniach.

Winchesterowie wracają do nawiedzonego domu. Co ciekawe, widzą Bobby'ego, ale Annie pozostaje dla nich niewidzialna. Duch starszego łowcy przyznaje, że jest z nimi dzięki piersiówce. Wyjaśnia także, że został, bo wciąż jest im potrzebny do pokonania lewiatanów. Na razie wszyscy postanawiają się skupić na spaleniu ciał duchów uwięzionych w domu.

Tuż przed odjazdem Dean wyraża swoją dezaprobatę dla decyzji Bobby'ego. Uważa, że wszystko i wszyscy powinni mieć swój koniec. Nie trafia do niego argument o pracy do wykonania. W odpowiedzi na jego zarzuty Bobby znika, chociaż pozostaje obecny na tylnym siedzeniu samochodu.

autor: Caroline
korekta: Hypatia

 • Bobby wypowiada kwestię: We've got work to do, którą znamy już z pierwszego odcinka Supernatural, kiedy wypowiada ją Sam, na zakończenie drugiego sezonu sięga po nią Dean, a w Lazarus Rising (4x01) mówi ją Castiel.
 • W oryginale Dean, gdy wspomina o wykopaliskach archeologicznych Romana, nawiązuje do strony internetowej prowadzonej przez Matta Drudge’a The Drudge Report. W tłumaczeniu Hataka mamy odniesienie do tabloidu Fakt, z racji tego, że zarówno The Drudge Report jak i Fakt bazują w swoich wiadomościach na wykopywaniu co lepszych brudów.
 • Sam uświadamia Deanowi, że Bobby’ego i Annie coś łączyło, określając ich relacje jako w stylu Hemingwaya. Prawdopodobnie chodzi o motyw, który pojawia się w twórczości Ernesta Hemingwaya dotyczący związków w czasie wojny.
 • Dean podnosząc kamerę woła najpierw Annie, a potem pyta się, czy to może Slimer. Tak nazywał się zielony duch z filmu Ghostbuster (Pogromcy duchów).
 • Kiedy jeden z duchów instruuje Bobby’ego w jaki sposób poruszać przedmiotami, Bobby stwierdza, że nigdy nie lubił tego romantycznego badziewia Sweyze’ego. To odniesienie do filmu Ghost (Uwierz w ducha), gdzie duch (w tej roli Patrick Swayze) uczy się oddziaływania na materię, by móc porozumieć się ze swoją żoną.

 

 • Otóż w tym odcinku Dean na przystani dzwoni do Annie, po czym mówi Samowi, że włącza się poczta głosowa (około 5-7 minuty serialu). Natomiast później, w nawiedzonym domu Van Nessa, dzwoni ponownie na komórkę Annie i słychać że telefon dzwoni. Czyżby sam się włączył?
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Jamie Luner jako Annie Hawkins
 • Antonio Cupo jako Whitman Van Ness
 • Elysia Rotaru jako Victoria Dodd
 • Craig Erikson jako Quentin
 • Derek Gilroy jako Dexter O'Connell
 • Stephanie Van Dyck jako Debbie Tillen
 • Steven Richmond jako Dudley Scott
 • Billy Wickman jako Brian
 • Bonn Smith jako Jesse
 • Russell Roberts jako Haskel Crane
 • Farrah Aviva jako duch

Autor: Natty, Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.