Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 147
Data pierwszej emisji: 2012-02-17
Scenariusz: Ben Edlund
Reżyseria: Thomas J. Wright

Tytuł to odniesienie do filmu Komornicy z 1984 roku z Emilio Estevezem w roli młodego punka, który znajduje pracę jako człowiek od odzyskiwania niespłaconych samochodów.

Cztery lata temu Sam i Dean pomogli kobiecie imieniem Nora w wykonaniu egzorcyzmu na demonie, który zabijał kobiety w małym miasteczku. Udało im się uratować mężczyznę, którego demon opętał, Jeffreya. Wszystko wskazuje na to, że czarnooki potwór postanowił powrócić i na nowo zaczął zabijać. Bracia odwiedzają Jeffreya, który jest zamknięty w zakładzie psychiatrycznym, aby dowiedzieć się, czy nie pamięta, jakie demon miał plany.

Historia rozpoczyna się przed czterema laty, kiedy Winchesterowie są zaangażowani w poszukiwania Lilith. W leśnej chacie przetrzymują seryjnego zabójcę kobiet – opętanego przez demona mężczyznę, Jeffrey'a. Winchesterowie poddają nieszczęśnika torturom, chcąc wyciągnąć z niego informacje dotyczące miejsca pobytu Lilith. Następnie przeprowadzają udany egzorcyzm.  Towarzyszy im Nora, wiccanka, która pomogła odnaleźć opętanego.

W kolejnej scenie Dean zawozi Jeffrey'a do szpitala. Porzuca go pod izbą przyjęć i daje mu kilka rad dotyczących dalszego postępowania. Chłopak ma powiedzieć lekarzom, że został pobity i ani słowem nie wspomnieć o demonicznym opętaniu.

W czasie teraźniejszym Winchesterowie zajmują nieco obskurny, motelowy pokój. Podczas gdy Dean rozmawia przez telefon z Frankiem, Sam stara się ignorować towarzyszącego mu na każdym kroku Lucyfera. Do miasta przyciągnęła łowców seria brutalnych morderstw kobiet, przypominająca działanie demona sprzed lat.

Na miejscu kolejnej zbrodni bracia zostają rozpoznani przez prowadzącego śledztwo detektywa. Nastawiony przyjaźnie policjant zajmował się sprawą serii zabójstw kobiet także przed czterema laty. Bracia znajdują ślady siarki, co potęguje ich zdziwienie, bo demon odesłany do piekła nie powinien tak łatwo wznowić swojej działalności.

Winchesterowie odwiedzają wiccański sklep, prowadzony przez Norę. Kobieta jest przerażona powrotem demona i dlatego zabezpiecza wszystkie pomieszczenia Kluczem Salomona. Ponadto przetłumaczyła teksty nieznanych braciom egzorcyzmów.

Tymczasem Jeffrey bierze udział w spotkaniu grupy wsparcia. Otrzymał przywilej przygarnięcia psa ze schroniska, ponieważ terapia przyniosła dobre efekty. Kiedy mężczyzna odbiera zwierzę od weterynarza, zostaje zaatakowany – Winchesterowie za pomocą wody święconej chcieli się upewnić, że nie uległ on ponownemu opętaniu.

Jeffrey zabiera łowców do swojego skromnego lokum. Winchesterowie mówią, że prawdopodobnie demon powrócił. Wtedy okazuje się, że Jeffrey zna listę jego ofiar – została mu wyryta w umyśle na zawsze.

Podczas gdy Dean zostaje z Jeffrey'em, Sam udaje się do biblioteki. Zamierza mieć potencjalną ofiarę demona na oku, a dziewczyna jest bibliotekarką. Niezmiennie towarzyszy mu Lucyfer.

Jeffrey opowiada Deanowi, jak wielki wpływ na jego życie miało opętanie. Stracił pracę i ubezpieczenie, ale najgorsze miało dopiero nadejść. Kiedy zaczął mówić, co naprawdę go spotkało, został umieszczony w zakładzie psychiatrycznym. Od jakiegoś czasu wychodzi na prostą dzięki wsparciu terapeutycznemu i mimo wszystko jest Deanowi wdzięczny za to, co zrobił. W pewnej chwili Jeffrey przypomina sobie, że demon miał swoją kryjówkę, do której być może udałoby mu się trafić.

Siedzący w bibliotece Sam ulega serwowanym mu przez Lucyfera halucynacjom. Widzi czytelników tłukących głowami o stoliki. Następnie jego uwagę zwraca pewien młody mężczyzna, udający się z bibliotekarką na zaplecze. Po chwili okazuje się, że bardzo miło spędzają razem czas, są bowiem parą. Sam dochodzi do wniosku, że bibliotekarce nie zagraża żaden demon.

Tymczasem Dean wraz z Jeffrey'em i jego pieskiem parkują pod kryjówką demona. Zostawiają zwierzaka w samochodzie i ostrożnie wchodzą do opuszczonego budynku. Dean zauważa wymalowane na szybach symbole, a w jednym z pomieszczeń siedzi związany i zakneblowany mężczyzna. Łowca nabiera podejrzeń, że dzieje się coś dziwnego. Wtedy Jeffrey za pomocą zastrzyku pozbawia go przytomności.

Sam stara się zignorować Lucyfera i dzwoni do brata. Niestety, Dean nie odbiera żadnego z telefonów. Młodszy Winchester nerwowo przegląda akta morderstw, a Lucyfer stara się naprowadzić go na rozwiązanie sprawy. Wreszcie Sam doczytuje, iż we krwi ofiar znaleziono ogromne dawki środka uspokajającego. Wydaje się nieprawdopodobne, aby demon potrzebował jakichkolwiek wspomagaczy do obezwładnienia człowieka. Sam udaje się do mieszkania Jeffrey'a, gdzie znajduje opakowanie po zakłócaczu sygnału telefonicznego oraz znajomo wyglądające kartki z łacińskimi zaklęciami przyzywającymi demona. Lucyfer umiejętnie podkarmia niepokój i podejrzenia łowcy.

Młodszy Winchester ponownie udaje się do wiccańskiego sklepu, gdzie zamierza zmusić Norę do powiedzenia prawdy. Kobieta jest zdruzgotana, ale opowiada o tym, co ją spotkało. Okazuje się, że Jeffrey porwał jej syna, a następnie zmusił ją do przetłumaczenia tekstów rytuału przyzywającego demona. Niestety, okazało się, że zaklęcia nie zadziałały. Wtedy Jeffrey przysłał Norze ucho syna i polecenie wykonania kolejnych tłumaczeń. Do nowego rytuału jest potrzebna krew egzorcysty, dlatego Jeffrey zwabił Winchesterów do miasta, dokonując serii morderstw. Sam nie traci jednak zimnej krwi i nakazuje kobiecie, aby mając w posiadaniu ucho porwanego, przeprowadziła rytuał mający na celu odnalezienie syna.

Kiedy Dean odzyskuje przytomność, jest przywiązany do krzesła. Jeffrey opowiada mu swoją historię: o tym, że bez demona jego życie okazało się pozbawione sensu i znaczenia. Miał nawet myśli samobójcze, jednak terapia okazała się skuteczna. Jeffrey postanowił pójść w ślady potwora i zaczął mordować kobiety. Pracując jako listonosz, bez problemu zdobywał ich adresy i zapamiętywał je. Teraz jednak przyszedł czas na wezwanie demona za pomocą krwawego rytuału. Jeffrey bez żalu zabija psa, jest już w posiadaniu krwi Deana, wszystko wydaje się iść zgodnie z planem. Faktycznie, demon przybywa, ale zajmuje ciało syna Nory. Podczas upiornego tańca, chwali Jeffrey'a za wszystko, czego dokonał, ale nie zamierza go zasiedlać. Jest kimś w rodzaju „łowcy talentów” i musi znaleźć kolejnych kandydatów na złoczyńców. Syn Nory się do tego nie nadaje, jest zbyt dobrym człowiekiem. Jeffrey jest zdruzgotany, odmawia dalszych morderstw bez udziału demona. Potwór zaczyna się denerwować, gdy do magazynu wkraczają Sam wraz z Norą. Dochodzi do bójki, Dean uwalnia się z więzów. Jeffrey zostaje zastrzelony, a ostatecznie to Nora egzorcyzmuje schwytanego w Klucz Salomona syna.

Po powrocie do motelu, Dean natychmiast pada na łóżko. Sam odczuwa potrzebę rozmowy, która być może odciągnęłaby jego uwagę od Lucyfera. Niestety, starszy brat jest na to zbyt zmęczony i po paru zdaniach zasypia. Sam zostaje z triumfującym Lucyferem, który z łatwością wznieca piekielne płomienie.

autor: Caroline
korekta: Hypatia

 • Demon ukrywający się w ciele Jeffreya określa Norę jako Wiccan bitch of the West (Wiccańska dziwka z Zachodu). To odniesienie do postaci Wicked Witch of the West (Złej Czarwonicy z Zachodu) pojawiającej się w powieści L. Franka Bauma The Wizard of Oz (Czarnoksiężnik z Krainy Oz), do której twórcy Supernatural już wielokrotnie się odwoływali, zwłaszcza do jej najsłynniejszej ekranizacji z 1939 r.
 • Sam i Dean występują jako agent Bonham i agent Watts. John Bohnam to perkusista Led Zeppelin (Dean wcześniej korzystał z tego nazwiska w odcinkach Scarecrow 1x11 oraz Fallen Idol 5x05) zaś Charlie Watts to perkusista The Rolling Stones.
 • Lucyfer mówi do Sama, że pomoże mu rozwiązać zagadkę małej Nancy Drew. To odniesienie do postaci młodej dziewczyny, która amatorsko rozwiązuje zagadki kryminalne w powieściach Edwarda Stratemeyera. Ten sam pisarz stworzył inną znaną sympatykom Supernatural serię książek pt. The Hardy Boys. Tak bowiem lubi nazywać Winchesterów Crowley.
 • Na początku odcinka Dean nazywa demona/Jeffreya Gomer. Zapewne jest to odwołanie do sitcomu z lat sześćdziesiątych The Andy Griffith Show, w którym jedną z postaci był mechanik samochodowy o imieniu Gomer Pyle.
 • Dean ironicznie porównuje Jeffreya do Normana Batesa, psychopatycznego mordercy z filmu Alfreda Hitchcocka Psycho (Psychoza) z 1960 r., wspominając o wypychaniu ptaków (hobby Normana) i przebieraniu się w sukienki.
 • Demon nazywa Deana Penelopą Pitstop. To odwołanie do animowanej bajki Hanna-Barbera The Perils of Penelope Pitstop (Niebezpieczne przygody Penelopy Samwdzięk) wyświetlanej w latach 1969-1971.
 • Na samym końcu Lucyfer krzyczy do Sama ‘Good morning, Vietnam!’. To odwołanie do znakomitego filmu z 1987 r. z Robinem Williamsem w głównej roli, który nosi dokładnie taki tytuł jak okrzyk Lucyfera.

 

 • Dean jeździ wozem marki Pontiac Firebird Trans Am z 1977 lub 1978 roku na tablicach z Idaho o numerach: SD 4420E.
 • W odcinku widzimy Sama i Deana z okresu, gdy polowali na Lilith, zatem akcja krótko przenosi się do czasów IV sezonu.

 

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Mark Pellegrino jako Lucyfer
 • Russell Sams jako Jeffrey
 • Nicole Oliver jako Nora Havelock
 • Jeff Ballard jako syn Nory
 • Daniel Bacon jako Alan
 • Gwenm Carsley jako Marjorie Willis
 • Gary Peterman jako detektyw Sutton
 • Christian Sloan jako mężczyzna z biblioteki

 

-


Autor: Natty, Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.