Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 145
Data pierwszej emisji: 2012-02-03
Scenariusz: Eugenie Ross-Leming i Brad Buckner
Reżyseria: Jerry Wanek

Tytuł nawiązuje częściowo do filmu z 2009 r. Splice (Istota) opowiadającym o genetykach, którzy łączą ze sobą DNA różnych istot, w tym ludzi, tworząc nowe formy życia. Druga część tytułu to prawdopodobnie nawiązanie do niezwykle popularnego w latach 50-tych zespołu The Spice Girls.

Sam i Dean badają serie dziwacznych morderstw, w których ręce i nogi ofiar zostały odcięte i oznaczone tajemniczymi symbolami. Podczas kiedy Sam szuka odpowiedzi na lokalnym uniwersytecie, Dean udaje się do swojego ulubionego miejsca na poznanie odpowiedzi - miejscowego baru. Zapoznaje się z kobietą, Lydią i razem udają się do jej mieszkania. Sam odkrywa, że symbole na ciałach ofiar, to znaki Amazonek.

Odcinek rozpoczyna brutalne zabójstwo mężczyzny, dokonane przez nieznanego sprawcę. Ofiara zostaje okrutnie okaleczona przed śmiercią: morderca obcina jej stopy i dłonie, a na piersi wykrawa symbol.

Tymczasem Dean przesadza ze spożyciem alkoholu, przez co za kierownicą samochodu częściej przesiaduje Sam. Pijaństwo to nie jedyny problem starszego Winchestera: łowca wydaje się być mało zainteresowany sprawą serii morderstw, których ofiarami padli dobrze sytuowani mężczyźni po 30-tce. W kostnicy bracia oglądają ciało ostatniej ofiary, którą jeszcze przed śmiercią pozbawiono stóp i dłoni oraz pieczołowicie „wygrawerowano” tajemniczy symbol na jej klatce piersiowej. Młody patolog mówi, że na ciele denata znaleziono mnóstwo śladów DNA, ale nie przypominają one ludzkiego genotypu.

Podczas gdy Sam udaje się do motelu celem zagłębienia się w czeluściach Internetu w poszukiwaniu obcinającego członki potwora, Dean przesiaduje w okolicznym barze w towarzystwie atrakcyjnej, długowłosej Lydii. Planowany „wywiad z miejscowymi” zamienia się w regularną randkę, która następnie przenosi się do domu kobiety.

Kiedy Dean spędza upojne chwile w sypialni Lydii, zostaje zamordowany kolejny mężczyzna. Winchesterowie, jako agenci FBI, pojawiają się na miejscu zbrodni. Tam poznają prowadzącą śledztwo detektyw Charlene oraz przyjaciela ofiary, który twierdzi, że w morderstwo mogła być zamieszana zdradzona żona denata.

Dean orientuje się, że musiał zostawić u Lydii piersiówkę – pamiątkę po Bobbym. Natychmiast do niej dzwoni, jednak kobieta wydaje się być bardzo niezadowolona z powodu telefonu i zbywając łowcę, kończy rozmowę. Ujęcie sylwetki Lydii pokazuje, że jest ona w zaawansowanej ciąży. W kolejnej scenie Lydia w towarzystwie grupy kobiet wydaje na świat dziecko. Dziewczynka otrzymuje imię Emma. Zaraz po Lydii rodzi kolejna kobieta.

Winchesterowie coraz dotkliwiej odczuwają brak takiego specjalisty w zakresie potworologii stosowanej, jakim był Bobby. Nie są w stanie samodzielnie rozszyfrować znaku, jaki wyryto ofiarom, więc decydują się zlecić poszukiwania profesorowi antropologii, oczywiście nie wtajemniczając go w całą sprawę.

Tymczasem Dean jedzie do Lydii po piersiówkę. Jego zdziwienie jest bezgraniczne, kiedy na miejscu okazuje się, że kobieta jest matką kilkumiesięcznej dziewczynki. Co więcej, Dean odnosi wrażenie, że dziecko potrafi się już wysławiać jak dorosły człowiek.

Podczas oględzin kolejnego ciała detektyw Charlene pyta Sama, dlaczego FBI zainteresowało się tą sprawą. Ten udziela jej wymijającej odpowiedzi. Śledztwo posuwa się naprzód, bo oto okazuje się, że wszystkie ofiary bywały w jednym klubie.  W tym samym miejscu Dean flirtował z Lydią. Wychodzi także na jaw, że serie podobnych morderstw powtarzają się od paru lat w różnych miejscach kraju.

Starszy Winchester nieco paranoidalnie obserwuje dom kobiety, z którą wcześniej spędził noc. Widzi, jak do drzwi Lydii dzwonią dwie kobiety, które następnie zabierają od niej dziewczynkę w wieku szkolnym z bagażami, do której zwracają się „Emmo”. Dean śledzi je aż do nieciekawie wyglądającego zaułka, w którym kobiety znikają.

Profesorowi udaje się rozszyfrować znaczenie symbolu. Definiuje znak jako starożytny, pochodzący z greckiej świątyni bogini Harmonii. Wedle mitologii, ze związku Harmonii i Aresa narodziły się Amazonki – wojownicze plemię kobiet, potrzebujące mężczyzn wyłącznie dla celów prokreacyjnych, których po wykorzystaniu do zapłodnienia zabijały. Winchesterowie szybko orientują się, że na temat Amazonek spisano tysiące mitów, a nie mają wiele czasu na poszukiwanie, które z nich zawierają prawdziwe informacje. Wydaje się jednak, że historia paktu zawartego pomiędzy Amazonkami a Harmonią, która zamieniła swe dzieci w potwory obdarzone ogromną siłą i zdolnością błyskawicznego rozmnażania, jest wiarygodna. Ciąża Amazonki trwa 36 godzin, a narodzone dziecko bardzo szybko dorasta. Co więcej, okres godowy Amazonek zdarza się co dwa lata, pokrywając się z terminami morderstw. Sam szybko dochodzi do wniosku, że oto Dean został ojcem małej Amazonki i jego życie wisi na włosku.

W kolejnej scenie grupa dziewczynek, wśród których znajduje się także szybko dorastająca Emma, jest poddawana próbie bólu – na wewnętrznej stronie nadgarstka zostaje im wypalony symbol Amazonek. Nastolatki nie mogą jednak okazać cierpienia.

Okazuje się, że do plemienia należy także detektyw Charlene, która rozpoznała łowców. Telefonuje do przywódczyni i o wszystkim ją informuje. Ta jednak nieco bagatelizuje sprawę twierdząc, że na ich liście jest już Dean, wystarczy więc dopisać Sama.

W motelu Winchesterowie na próżno starają się uporządkować notatki Bobby’ego. W pewnej chwili jedna z kart przesuwa się, jakby chciała zostać zauważona. Dean podejrzewa działalność ducha Bobby’ego, ale Sam jest sceptycznie nastawiony. Niestety, tekst na karcie został zapisany po grecku, więc młodszy Winchester jedzie z nim do profesora.

Naukowiec wyjaśnia, że zapisana po grecku historia dotyczy zwyczaju Amazonek, wedle którego ostatnim etapem plemiennej inicjacji było zabicie ojca przez córkę. Do Sama dociera, że zagrożeniem dla Deana nie jest Lydia, lecz Emma. Natychmiast chwyta za telefon, jednak zostaje zaatakowany przez detektyw Charlene. Na szczęście Amazonkę można zabić równie łatwo, jak zwykłego człowieka, więc Sam bez zastanowienia sięga po broń.

W tym samym czasie Deana odwiedza nastoletnia Emma. Dziewczyna wyjaśnia, że potrzebuje pomocy, chce bowiem uciec przed plemieniem i jego krwawymi rytuałami. Łowca pozostaje nieufny i słusznie – kiedy odwraca się, chcąc wyjąć coś do jedzenia z lodówki, Amazonka sięga po nóż. Mimo ujawnionych już morderczych zamiarów, Dean mówi córce, że może odejść i obiecuje, że nie będzie jej ścigał. Oczekiwał ataku ze strony jej matki, jest więc gotowy do obrony, ale nie może się przemóc, by zabić własne dziecko. Wtedy do motelowego pokoju wpada Sam, który bez chwili zastanowienia strzela do Emmy. Dziewczyna ginie na miejscu.

Winchesterowie udają się do siedziby Amazonek, jednak po plemieniu pozostały tylko puste pomieszczenia. Morderczynie nadal są na wolności, a Dean przejawia wyraźne skłonności samobójcze. Sam próbuje wymóc na nim obietnicę, że nie da się łatwo zabić, jednak starszy brat w mało przekonywający sposób obiecuje się postarać.

autor: Caroline
korekta: Hypatia

 • Odcinek wyreżyserował Jerry Wanek, znany na planie Supernatural ze swojej pracy jako scenograf.
 • Alexia Fast, która w odcinku wcieliła się w postać Emmy, już raz pojawiła się w Supernatural. W odcinku The Benders (1x15) wystąpiła jako Missy Bender.
 • Bracia jeżdżą wozem marki Buick Riviera z 1971 z tablicami rejestracyjnymi z Oregonu o numerach SMD 5B2.
 • Gdy bracia docierają do opustoszałej kwatery Amazonek, Dean nazywa ją statkiem matką. Ciekawostkę stanowi informacja pochodząca z twittera producenta Supernatural, Jima Michaelsa, który napisał, że jest to żartobliwe określenie ich biura w Los Angeles, gdy organizowana jest telefoniczna konferencja.
 • Dean popisuje się przed Lydią znajomością japońskiego.

 

 • Lydia wspomina o randce w kinie na seansie filmu The Human Centipede (Ludzka Stonoga). To horror z 2009 r. powstały w koprodukcji Holandii i Wielkiej Brytanii, w którym chirurg specjalizujący się w rozdzielaniu bliźniąt syjamskich postanawia złączyć ze sobą trójkę uprowadzonych ludzi, tak by mieli jeden układ pokarmowy. Film doczekał się kolejnych części.
 • Sam na wywody Deana na temat dziecka o imieniu Emma, ironizuje, że George Foreman wszystkich swoich synów nazywał George. Chodzi o byłego zawodowego boksera, którego synowie noszą imiona George Jr, George III, IV, V i VI.
 • Dean relacjonując swoje obserwacje na temat Emmy, mówi, że rano była jeszcze niemowlakiem, a po południu zrobiła się z niej Hannah Montana. To odniesienie do idolki młodych nastolatek, postaci znanej z filmów i seriali stworzonej przez Disneya, która zadebiutowała w 2006 roku. W ten wzór nastolatki, która zarazem prowadzi w sekrecie życie gwiazdki pop wcieliła się Miley Cyrus.
 • Dean mówiąc o amazonkach nawiązuje do postaci Wonder Woman. To superbohaterka znana z komiksu wydawnictwa DC. Wonder Woman doczekała się ekranizacji zarówno w formie animacji jak i filmów fabularnych, a nawet serialu.
 • Scena naznaczania młodych amazonek przypomina jedną ze scen filmu The Skulls II (Sekta II), w której ostatnim etapem inicjacji dziewczyn przystępujących do bractwa było wypalenie znaku bractwa, dziewczyny zaś nie mogły okazać bólu.
 • Sam mówiąc o piersiówce Bobby’ego stwierdza, że to przecież nie jest Święty Graal. Według jednej z najbardziej rozpowszechnionych opinii Święty Graal to legendarny kielich, z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy.

 

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Craig Anderson jako koroner Eddie
 • Harry Groener jako profesor Morrison
 • Sara Canning jako Lydia
 • Kendall Cross jako Charlene Penn
 • Jill Teed jako Madeleine
 • Kevin Kazakoff jako Jerry Price
 • Alexia Fast jako nastoletnia Emma
 • Madison Bell jako pięcioletnia Emma
 • Nick Ouellette jako sąsiad
 • Derek Hamilton jako pierwsza ofiara

 

 • AC/DC - "You shook me all night long"
 • Louden Swain - "Words Collide"

 


Autor: Natty, Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.