Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 139
Data pierwszej emisji: 2011-11-04
Scenariusz: Ben Acker i Ben Blacker
Reżyseria: Mike Rohl

 • Mentalista to człowiek, który najczęściej do celów artystycznych prezentuje triki oparte na przenikliwości, hipnozie, czy sugestii. Mistrz manipulacji myślami i zachowaniem.
 • The Mentalist (Mentalista) jest to również tytuł serialu kryminalnego stacji CBS, emitowanego od 2008 roku. W Polsce serial można oglądać na antenie stacji TVN.

 

Sam i Dean badają sprawę strasznych morderstw mających miejsce w miasteczku Lily Dale, słynącym z największej ilości wywoływaczy duchów, wróżbitów i mediów w całym kraju. Okazuje się, że za wszystkim stoi mściwy duch, ale w mieście, gdzie wszyscy twierdzą, że mają kontakt z istotami nadprzyrodzonymi, trudno jest znaleźć osobę kontrolującą ducha.

Podczas odbywającego się  seansu spirytystycznego wezwany duch ma zdradzić miejsce przechowywania rodzinnych pieniędzy. Niestety, sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy wspólnik zmarłego traci do ducha cierpliwość. Niewidzialna siła przecina tchawicę medium wskaźnikiem z używanej podczas seansu tabliczki ouija, brutalnie zabijając kobietę.

Tymczasem Winchesterowie spędzają  osobno ponad tydzień. Ponieważ Impala pozostaje w ukryciu, Dean kradnie odpowiadające mu wizulnie auto. Samochodowe radio donosi o dwóch dziwnych śmierciach, jakie zdarzyły się w Lily Dale – mieście zasiedlonym głównie przez osoby o paranormalnych zdolnościach. Dean natychmiast kieruje samochód w stronę Stanu Nowy Jork. Podając się za agenta FBI, ogląda miejsce pamiętneg seansu. Z dziecięcym zapałem odkrywa kolejne mechanizmy, jakie pomagały medium w budowaniu odpowiedniego nastroju: a to wiatr poruszający firankami, a to migające światło. Następnie udaje się do miejscowego baru, w którym spotyka Sama pijącego poranną kawę. Po krótkiej wymianie zdań, z których znakomita większość wyszła z ust Deana, Winchesterowie postanawiają wspólnie rozwiązać sprawę śmierci mediów.

Jedząc śniadanie, bracia mają do czynienia z kobietą, która rozpoznaje w nich seryjnych morderców oraz z rosyjskim magiem, którego specjalnością jest wyginanie sztućców, o czym na własne oczy przekonuje się Sam. Po wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości (łowcy utrzymują, że są agentami FBI), Winchesterowie wracają do sprawy morderstw. Jako pierwsza zginęła wróżbitka Imelda Graven, której kryształowa kula roztrzaskała głowę. Następna była babcia Goldy, której wskaźnik poderżnął gardło. Oglądając zdjęcia z miejsc zbrodni bracia zauważają, że kobiety nosiły ten sam naszyjnik.

Winchesterowie składają  wizytę Melanie Golden, wnuczce medium. Dziewczyna świetnie odczytuje mowę ludzkiego ciała i od razu zwraca uwagę, że Sam jest wkurzony, natomiast Dean zestresowany. Łowcy są pod wrażeniem. Następnie pytają o naszyjnik ze zdjęcia. Okazuje się, że przedmiot znajduje się u Jimmy'ego Tomorrow, właściciela sklepu z niezwykłościami.

Winchesterowie, z pomocą  odznak agentów FBI, rekwirują naszyjnik, uznając go za dowód w sprawie. Podejrzewają, że przedmiot jest przeklęty, jednak szybko się okazuje, że to tylko tajwańskie badziewie.

W mieście dochodzi do kolejnej śmierci. Wyginający sztućce Rosjanin zostaje nadziany przez niewidzialną siłę na stojące na stoliku noże i widelce. Prowadzący śledztwo oficer zdradza agentom, że na komisariacie nie przestają dzwonić telefony, a każdy z nich przynosi nową teorię w sprawie – od żądnych krwi duchów aż po rosyjskie ogry. Okazuje się też, że zamordowany miał wizję swojej śmierci.

Do Deana dzwoni Melanie Golden. Dziewczyna znalazła nagraną wiadomość od babci, w której kobieta mówiła o wizji własnej śmierci. Pewne szczegóły, takie jak chłód w pokoju oraz migające światła, utwierdzają Winchesterów w przekonaniu, że w mieście działa duch. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami z Melanie, po czym przyznają, że nie pracują w FBI. Dziewczyna jest najpierw nastawiona sceptycznie, następnie trochę zszokowana, ale nie pozostaje jej nic innego, więc daje wiarę ich słowom.

Tymczasem wróżąca z kości przyjaciółka Melanie, Camille Thibideaux, doświadcza przerażającej wizji, w której zostaje uduszona we własnym domu. Melanie sprowadza Winchesterów. Wszyscy wspólnie oglądają nagranie z kamery. Na taśmie zarejestrowano ducha kobietyw długiej sukni z epoki wiktoriańskiej, który kładzie dłonie na głowie Camille, wywołując u niej wizję. Zjawa wydaje się być znajoma Melanie. Dziewczyna twierdzi, że widziała ją na jakiejś starej fotografii.

W poszukiwaniu tożsamości ducha, Winchesterowie odwiedzaqją lokalne Muzeum Osobliwości. Na jednym ze zdjęć widzą siostry: Kate i Margaret Fox, założycielki Lily Dale. Ponoć Kate potrafiła przewidywać przyszłość i przemieszczać obiekty siłą woli, natomiast Margaret nie była tak utalentowana, ale towarzyszyła siostrze w pokazach. Na odchodnym przewodnik przekazuje starszemu Winchesterowi wiadomość od Ellen: Dean zostaje zobowiązany do zwierzenia się komuś z dręczących go kłopotów.

Pomiędzy braćmi dochodzi do rozmowy na temat Amy. Dean uważa, że postąpił zgodnie ze swoimi przeczuciami i zrobił to, czego Sam nie mógłby. Młodszy Winchester jednak jest podłamany po śmierci przyjaciółki i nie przyjmuje logicznych argumentów.

Sporym ułatwieniem w sprawie jest fakt, że siostry Fox zostały pochowane na miejscowym cmentarzu. Łowcy odkopują szczątki Kate i palą je, pomimo wyraźnego sprzeciwu ducha. Kate ukazuje się w chwilę po posoleniu kości i próbuje coś przekazać braciom, jednak Sam bezlitośnie wznieca płomienie.

Ponieważ Winchesterowie uznali sprawę za rozwiązaną, Camille wydaje się być  spokojniejsza o swoje życie. Melanie pomaga przyjaciółce pakować rzeczy, ponieważ zamierza spędzić z nią parę dni w swoim domu. Wtem pojawia się duch Margaret, który atakuje kobiety. Melanie natychmiast dzwoni do Winchesterów, którzy próbują pomóc jej na odległość. Dziewczyna chwyta za sól, następnie za żelazny pogrzebacz, jednak duch jest o wiele silniejszy i morduje wróżbitkę zgodnie z wizją.

Łowcy dochodzą do wniosku, że Kate jedynie ostrzegała ludzi przed siostrą. W biały dzień rozkopują grób Margaret, ale niestety, nie ma w nim jej szczątków. Domyślają się, że ktoś w mieście użył silnego zaklęcia i przywołał ducha. Prawdopodobnie kolejną ofiarą Margaret, mordującej osoby-wizytówki Lily Dale, może być Melanie.

Podczas gdy Dean ma zostać  z dziewczyną i ją ochraniać, Sam udaje się na poszukiwania zaklinacza.  W sklepie Jimmy'ego otrzymuje namiary na osobę, która kupowała przedmioty potrzebne do rytuału. Jednak szybko okazuje się, że sprzedawca wyprowadził go w pole.

Dean i Melanie pozostają  w kręgu z soli, odpierając ataki wściekłej Margaret, natomiast Sam wraca do Jimmy'ego. Na zapleczu znajduje ołtarz wraz z czaszką zmarłej. Sam mierzy do Jimmy'ego z pistoletu, ale mężczyzna z łatwością odbiera mu broń. Następnie wyjaśnia, że w przypadku Margaret zaklęcie nie było konieczne, bo duch był żądny zemsty na fałszywych mentalistach i mordował ich z prawdziwą przyjemnością. Jimmy został obdarzony ogromną mocą, jednak jego pokazów ludzie się obawiali, więc nie był w stanie zarabiać nimi na życie i cieszyć się należytą sławą. Sam, wykorzystując chwilę nieuwagi sklepikarza, strzela do niego z drugiego pistoletu, po czym zaczyna szukać reszty kości nieboszczki. Znajduje je ukryte w pościeli. Pali je, dosłownie w ostatniej chwili ratując życie Melanie, na której szyi już zacisnęły się dłonie ducha.

W dniu wyjazdu Melanie dziękuje Deanowi za ocalenie życia. Łowca żegna się z dziewczyną. Przy samochodzie czeka na niego młodszy brat, który twierdzi, że powinni podróżować razem. Co więcej, przyznaje, że rozumie, dlaczego Dean zabił Amy, ale nie może znieść kłamstwa. Wie, że Dean przesadza z piciem i cierpi na bezsenność, bo dręczy go poczucie winy. Starszy Winchester przyznaje rację bratu i wspólnie opuszczają Lily Dale.

Autor: Caroline
Korekta: ellaine


 • Dean mówiąc o prawdziwych medium wspomina Pamelę i Missouri. Pamela Barnes pojawiła się po raz pierwszy w odcinku Lazarus Rising (4x01) jako znajoma Bobby’ego, która miała dowiedzieć się, kto wyciągnął Deana z piekła. Missouri Mosely była z kolei znajomą Johna Winchestera i pomagała Winchesterom w odcinku Home (1x09).
 • Na początku odcinka Dean ma torbę z emblematem Fat Mack's Bar-B-Q Rib Shack. Crowley spotkał się z Samem i Deanem w tym samym barze w odcinku All Dogs Go to Heaven (6x08).
 • Dzięki sugestii Jensena sól użytą w scenie, gdy Margaret Fox atakuje Melanie i Deana, zebrano do słoja z nalepką działu rekwizytów i wystawiono na aukcję charytatywną zainicjowaną podczas konwentu Salute to Supernatural Toronto 2011.
 • W scenie, w której Sam pakuje swoją torbę do wozu, widać, że w bagażniku leży płaszcz Castiela.
 • Wóz, który ukradł Dean, to 1970 Dodge Challenger z tablicami rejestracyjnymi z Północnej Karoliny o numerach: "S5I-2978".
 • Według zawartej przez producenta serialu Jima Michaelsa na twitterze informacji, samochód, którym jeździł Sam to wóz należący do innego twórcy serialu Kevina Parksa. Kiedy Jared odkrył, że przypadkowo połamał drzwi, które nie chciały się otworzyć, wyszedł z samochodu przez okno kierowcy.
 • Dean i Sam zobaczyli się po półtora tygodniowej przerwie.
 • Lily Dale w stanie Nowy Jork istnieje w rzeczywistości. Znajduje się tam największy na świecie i najstarszy ośrodek spirytualizmu założony przez rodzinę Alden, która od 1879 roku zaczęła tu organizować spotkania i zloty spirytualistów. W ośrodku znajduje się muzeum, przechowujące pamiątki po twórcach i pionierach spirytualizmu (np. pozostałości domu sióstr Kate i Margaret Fox oraz domniemany szkielet Charlesa B. Rosmy)
 • Oprócz sióstr Fox, wspomniani bracia Campbell również zapisali się na kartach historii. Ich prawdziwe imiona to Allen Campbell i Charles Shrouds. Specjalizowali się w prezentowaniu obrazów lub zapisków, które jakoby miały napisać duchy. Jak wskazał kierownik muzeum nie byli oni prawdziwymi braćmi, wykorzystując tę przykrywkę do ukrywania faktu, że w rzeczywistości byli swoimi partnerami życiowymi.
 • W Muzeum Lily Dale widać plakat Trocadero Vaudilles, który jest prawdziwym afiszem przedstawienia z 1894 roku, w którym wziął udział siłacz (Sandow) oraz Florenz Ziegfeld.
 • Sam przedstawia Deana jako agenta Bourne’a. To nawiązanie do postaci Jasona Bourne’a znanej z cyklu powieści Roberta Ludluma zapoczątkowanej w 1980 roku książką The Bourne Identity (Tożsamość Bourne'a), The Bourne Supremacy (Krucjata Bourne'a), The Bourne Ultimatum (Ultimatum Bourne'a), który doczekał się ekranizacji. W filmach w tytułową rolę wcielił się Matt Damon.
 • Dean w restauracji ironizuje, że ostatnia ofiara miała w domu tylko książki Oprah’y. Jest to odwołanie do Oprah’y Winfrey, kobiety sukcesu, która do niedawna prowadziła swój własny talk show The Oprah Winfrey Show, i która jest również współautorką kilku książek poświęconych np. odpowiednim sposobom odżywiania.
 • Ostatnie słowa Deana: Forget it, Sam. It’s Lily Dale (Daj spokój, Sam. To Lily Dale) są nawiązaniem do filmu Romana Polańskiego Chinatown, który kończy się słowami Forget it, Jake. It's Chinatown.
 • Melanie Golden na wiadomość, że duchy istnieją wspomina znany serial X-Files (Z Archiwum X), w którym para agentów FBI rozwiązywała tajemnicze sprawy mające swe źródło w pozaziemskim lub paranormalnym działaniu.
 • Gdy Winchesterowie odkrywają, że w kości Margaret nie ma w jej grobie, Dean mówi, że zostali zGeraldowani. To odwołanie do programu telewizyjnego The Mystery of Al Capone's Vault (Tejmnica krypty Ala Capone), w którym po wejściu do krypty, gdzie miał spoczywać znany gangster, okazało się, że krypta jest pusta. Program ten prowadził Geraldo Rivera.
 • Melanie mówi, że jej babcia wystąpiła w programie Nate’a Berkusa. Nate Berkus to amerykański projektant wnętrz oraz gospodarz dziennego programu telewizyjnego. Był regularnym gościem The Oprah Winfrey Show.
 • Orb of Thessaly (Oko Tesalli) może być nawiązaniem do komiksu Neila Gaimana Sandman, w którym pojawiła się czarownica o imieniu Thessaly. W serialach Buffy/Anioł Orb of Thesulah było mistycznym artefaktem, który mógł zwrócić duszę wampirowi.

 

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Dorian Brown jako Melanie Golden
 • Johnny Sneed jako Jimmy Tomorrow
 • Rukiya Bernard jako Camille Thibodeaux
 • Dmitry Chepovetsky jako Nikolai Lishin
 • Maureen Thomas jako babcia Goldy
 • Jennifer Koenig jako Kate Fox
 • Tabitha St. Germain jako Cynthia
 • Dan Willmott jako oficer Bramberg
 • Mia Ingimundsen jako Margaret Fox
 • Travis Woloshyn jako kelner
 • Georgia Hacche jako klientka Camille
 • Gary Jones jako sceptyczny mąż
 • Kathryn Dobbs jako przyjaciółka Nikolai

-


Autor: Natty

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.