Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 138
Data pierwszej emisji: 2011-10-28
Scenariusz: Robbie Thompson
Reżyseria: John Showalter

Tytuł jest połączeniem kilku odniesień:
1. Pulp Fiction - kultowy film Quentina Tarantino.
2. Slash jako jeden z gatunków horroru, charakteryzujący się krwawą jatką.
3. Slash fiction - jeden z rodzajów tzw. fanfiction (opowiadań pisanych przez fanów serialu), zakładający seksualne relacje między dwiema postaciami tej samej płci.

Sam i Dean ponownie znajdują się na liście poszukiwanych przez FBI, po tym, jak dwa Lewiatany przybrały formę braci i zaczęły brutalnie zabijać. Z racji bycia poszukiwanymi w całym kraju, bracia muszą jakoś się zaszyć, więc Bobby wysyła ich po pomoc do Franka Deveraux, ekscentrycznego eksperta od nadzoru policyjnego. W międzyczasie Bobby szuka sposobu na zabicie Lewiatanów, a przynajmniej ich spowolnienie, aby Winchesterowie mogli powstrzymać swoje sobowtóry.

Sam i Dean wchodzą do banku. Spoglądają na siebie niepewnie i gdy Sam zajmuje się zamykaniem drzwi, Dean flirtuje z kasjerką. Po chwili bracia wyciągają karabiny maszynowe i grożą nimi zgromadzonym w budynku ludziom. Zapędzają wszystkich do sejfu i otwierają ogień.

W międzyczasie Bobby próbuje odkryć, jak zabić Lewiatana. Póki co, nie osiągnął zamierzonych skutków. Lewiatan jawnie kpi sobie z łowców i chętnie udziela im wszelkich informacji, twierdząc, że i tak, prędzej czy później, ich pożre. Zdradza, że dzięki Castielowi wiedzą o Winchesterach i Bobbym praktycznie wszystko. Radzi im włączyć telewizor. Sam, Dean i Bobby odkrywają, że Lewiatany „pożyczyły" sobie powłoki Winchesterów (było to możliwe dzięki włosom znalezionym w odpływie prysznica) i uczynili z nich najbardziej poszukiwanych przestępców w USA. Sam i Dean postanawiają ruszyć za nimi w pościg: Bobby początowo oponuje, ale ostatecznie godzi się z ich decyzją i kieruje ich do dawnego znajomego - Franka Deveraux.

W drodze do Franka Sam zostaje rozpoznany przez kasjera na stacji benzynowej, więc bracia muszą wiać. Tymczasem agenci FBI docierają na drugie już miejsce zbrodni pseudo Winchesterów, gdzie otrzymują donos o tym, że widziano braci w miejscu oddalonym o 1000 mil od tego, które niedawno zaatakowali. W międzyczasie Sam i Dean przyjeżdżają do domu Franka, który początkowe jest wobec nich bardzo nieufny. Daje się jednak przekonać do pomocy i tłumaczy Winchesterom nowe zasady działania: mają używać jedynie gotówki, nie przybierać nazwisk gwiazd rocka, wręcza im też nowy zestaw dokumentów, laptopa oraz każe porzucić Impalę, z czym Dean nie może się pogodzić. Frank daje braciom mapę i każe odnaleźć wzór, według którego Lewiatany atakują kolejne miejsca.

Bobby wciąż próbuje zgładzić potwora. Zirytowany jego docinkami odcina mu głowę, co zdaje się być skuteczne. Odwiedza go szeryf Jody Mills i w ramach podziękowania za uratowanie życia oferuje swoje jednodniowe usługi w roli gospodyni domowej. Bobby zostawia ją w kuchni i schodzi do piwnicy, gdzie odkrywa, że głowa Lewiatana powróciła na swoje miejsce. Stwierdzając, że metoda dekaptiacji jest póki co skuteczna, ponownie pozbawia potwora łba.

Sam i Dean podróżują tworem samochodopodobnym. Sam odkrywa wzór napaści: Lewiatany po kolei odwiedzają miejsca, w którch bracia uratowali jakichś ludzi od czasu opuszczenia przez niego Stanford.  Następnym przystankiem na ich trasie jest Saint Louis, ku radości Deana, który marzy o spróbowaniu hamburgerów z tamtejszej restauracji.

Lewiatany właśnie spożywają posiłek w rzeczonej restauracji. Dokonują krótkiej psychoanalizy braci, narzekając na charaktery braci. Pseudo Sam twierdzi, że nie rozumie, jak prawdziwy Winchester może w miarę normalnie funkocjonować, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w jego głowie. Proponuje zamianę ciał, ale pseudo Dean nie zgadza się na nią. Fałszywi Winchesterowie dokonują kolejnego ataku i zabijają wszystkich gości restauracji.

Bobby dzowni do braci i informuje ich, że dekapitacja jest skutecznym sposobem na chwilowe pozbycie się Lewiatanów. Przekazuje im też, że Saint Louis zostało już zaatakowane. Bracia muszą więc udać się do Iowa.

Bobby dalej próbuje znaleźć sposób na Lewiatana. Przez przypadek dotyka go, w związku z czym potwór przyjmuje jego postać. Sam i Dean dzwonią do Singera: informują go, że widzą podszywające się pod nich Lewiatany, ale zanim udaje im się unieszkodliwić, zostają aresztowani. Bobby niezrażony tym zajściem usiłuje trwale unieszkodliwić potwora znajdującego się w jego piwnicy. Z sufitu zaczyna kapać jakaś substancja, która dotkliwie parzy monstrum. Bobby wbiega na piętro, obdarza szeryf Mills soczysytm buziakiem i dopytuje, co wlała do wiadra z wodą.

Sam i Dean starają się przekonać policjantów, że aresztowali nie tych gości, co trzeba. Deanowi udaje się namówić starszego stróża prawa do tego, żeby pozwolił mu porozmawiać z Bobbym. Singer informuje go, że potwory trzeba najpierw oblać środkiem czystości, który zawiera boran sodu, następnie obciąć im głowę i trzymać ją z dala od reszty ciała. Przerażony policjant przerywa połączenie i zostawia Deana samego, nie chcąc wysłuchać jego ostrzeżeń. Jednak szybko zmienia zdanie, ponieważ jest świadkiem, jak jego koledzy zostają pożarci przez Lewiatany, a po posiłku przemieniają się z powrotem w Winchesterów. Policjant wypuszcza Deana z celi i biegnie zgromadzić zapasy detergentów.

W tym samym czasie do celi Sama wchodzi pseudo Dean. Naigrywa się nieco z Winchestera, po czym informuje go o tym, że Dean zabił Amy. W tym samym czasie Dean i policjant unieszkodliwiają pierwszego Lewiatana, wpadają do celi Sama i rozprawiają się z drugim. Starszy z braci przekonuje stróża prawa, aby pomógł im zniknąć z pierwszych stron gazet i przekonać FBI, że Winchesterowie są martwi. Znowu. Dzięki pomocy córki, która jest patologiem, przekonuje on agentów, że zabił braci w obronie własnej a ich ciała zostały wysłane do domu pogrzebowego, aby poddać je kremacji. Agenci wychodzą, pozostawiając skonfudowaną panią patolog w towarzystwie podejrzanie wyglądających szczątków. Po chwili jeden z federalnych wraca: okazuje się, że jest on Lewiatanem i niestety pożera pomocnego policjanta i jego córkę. Dzwoni do swojego szefa, aby poinformować go o brakujących głowach oraz o niepowodzeniu misji. Szef jest niezadwolony, ale postanwia zająć się sprawą Winchesterów nieco później. Odwiedza go Crowley, który próbuje zawrzeć sojusz z nowymi graczami. Lewiatan wzgardza jego propozycją, ponieważ ma on podobne mniemanie o demonach, jakie miał Lucyfer. Wobec tego Crowley znika.

Dean i Sam zatrzymują się na moście w celu utylizacji resztek Lewiatanów. Sam oznajmia Deanowi, że wie o tym, iż Amy została zabita. Rozgoryczony, zostawia brata samego. 

Autor: eM
Korekta: ellaine

 • Na stacji benzynowej Dean mówi Samowi, aby kupił cokolwiek, co rymuje się ze słowami sing songs (śpiewać piosenki). Dean ma na myśli czekoladowe ciastko Ding Dongs, Sam jednak wybiera Bing Bongs.
 • Lewiatany podszywając się pod Sama i Deana zaczynają swoją drogę od Jericho w stanie Kalifornia (odniesienie do Pilota 1x01), następnie jest Black Water Ridge (Wendigo 1x02) i Lake Manitoc w stanie Wisconsin (Dead in the Water 1x03). Jako następny cel Sam typuje St. Louis w stanie Missouri (Skin 1x06), w końcu bracia spotykają swoich „odpowiedników” w Ankeny w stanie Iowa (Hookman 1x07).

 

 • Scena napadu w barze została zaaranżowana na wzór sceny napadu w kultowym filmie Quentina Tarantino Pulp Fiction. Do tego Bobby podszywających się pod Sama i Deana Lewiatany nazywa „Pumkin and Honey Bunny”, tak samo mówiła do siebie para z Pulp Fiction.
 • Frank przy robieniu zdjęć Samowi i Deanowi robi odniesienia do dwóch filmów: 1. określenie blue steel jest odwołaniem do komedii Zoolander z Benem Stillerem w roli głównej, blue steel jest to charakterystyczna mina pyszałkowatego i zapatrzonego w siebie modela Dereka Zoolandera (Dean parodiował tę minę w odcinku Folsom Prison Blues 2x19). 2. Nazywa Sama i Deana Panem i Panem Smith - to aluzja do komedii sensacyjnej Mr. & Mrs. Smith (Pan i Pani Smith) z Bradem Pittem i Angeliną Jolie, opartej na serialu z 1996 roku, w którym para głównych bohaterów, choć jest małżeństwem ukrywa przed sobą, że są szpiegami wykonującymi niebezpieczne zlecenia.
 • Dean niezadowolony, że Impala trafiła pod klucz mówi, że „nikt nie stawia dziecinki do kąta” (Nobody puts Baby in a corner). To kwestia z filmu Dirty Dancing, którą wypowiada Patrick Swayze.
 • Ulubioną piosenkarką Bobby’ego jest Joni Mitchell - kanadyjska piosenkarka folk rockowa, popowa i jazz rockowa oraz wokalistka jazzowa.
 • Frank Devereaux, gdy widzi Winchesterów, nazywa ich Psycho Butch and Sundance. To odwołanie do słynnego westernu z 1969 roku Butch Cassidy and the Sundance Kid.
 • Frank mówi też, że bracia wspinają się na liście FBI najbardziej poszukiwanych przestępców tak szybko jak Donna Summer na liście przebojów. Donna Summer to amerykańska wokalistka muzyki disco i soul, a także pop i R&B, której szczyt popularności przypada na drugą połowę lat 70., kiedy to nurt disco dominował na rynku muzycznym. Swoimi osiągnięciami zapracowała sobie na tytuł "królowej muzyki disco".
 • Devereaux jest też wielbicielem teorii spiskowych, gdy wspomina o obserwującym wszystko Wielkim Bracie. Pojęcie Wielkiego Brata ma swój początek w powieści Georga Orwella Nineteen Eighty-Four  (Rok 1984).
 • Chet naigrywa się z Bobby’ego cytując piosenkę Diany Ross "Touch Me in the Morning."
 • Gdy Bobby podaje chemiczną nazwę środka czyszczącego, Dean z sarkazem robi aluzję do programu edukacyjnego Watch Mr. Wizard prowadzonego przez Dona Herberta od 1951 r.
 • Dean słysząc kobiecy głos w trakcie rozmowy z Bobbym, przezywa go Richardem Gere. To odwołanie do aktora grającego przeważnie w komediach romantycznych, znanego z takich filmów jak Pretty Woman.
 • Po wyjaśnieniu, gdzie można znaleźć potrzebny środek chemiczny, Dean z niedowierzaniem dopytuje się, czy na pewno ma to zrobić niczym Desperate Housewife (zdesperowana gospodyni domowa). To odwołanie do współczesnego serialu Desperate Housewife (Gotowe na wszystko), przedstawiającego perypetie gospodyń domowych mieszkających na przedmieściach.
 • Agent FBI żartuje sobie, że Winchesterowie poruszają się tak szybko, jakby posiadali Batmobil. Batmobil to pojazd znany z serii komiksowej poświęconej Batmanowi.
 • Bobby cytuje frgment poematu Roberta Browninga Andrea del Sarto.

 

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Mark Sheppard jako Crowley
 • James Patrick Stuart jako Dick Roman
 • Sean Owen Roberts jako Chet
 • Kim Rhodes jako szeryf Jody Mills
 • Kevin R. McNally jako Frank Deveraux
 • Shaun Smyth jako agent FBI Morris
 • Morgan David Jones jako agent FBI Valente
 • Debbie Timuss jako Megan
 • Michael Hogan jako szeryf

 

 • Air Supply - "All Out of Love"

Autor: Natty, Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.