Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 137
Data pierwszej emisji: 2011-10-21
Scenariusz: Brad Buckner i Eugenie Ross-Leming
Reżyseria: Phil Sgriccia

Tytuł jest odwołaniem do telewizyjnego talk show Dr. Phil, spin offu The Oprah Winfrey Show, który prowadzi Phil McGrew. W trakcie programu Phil doradza zgłaszającym się do niego ludziom, którzy poszukują rozwiązania dla swoich problemów.

Sam i Dean spotykają wiedźmę Maggie, która wyładowuje swój gniew ma mieszkańcach małego miasta, przyczyniając się do straszliwych śmierci. Bracia odnajdują jej męża, Donalda, mając nadzieje, że im pomoże, jednak ten im mówi, że Maggie jest na niego zła za romans z inną i mści się na miastowych.

W salonie fryzjerskim dochodzi do makabrycznego wypadku. Atrakcyjna blondynka, Wendy Godson, siedzi pod suszarką, kiedy temperatura dookoła jej głowy gwałtownie się podnosi. Kobieta jest w pokoju sama i na próżno próbuje wydostać się spod urządzenia. Ze spóźnioną pomocą spieszy fryzjer, ale głowa Wendy została już ugotowana na parze.

Podczas gdy Sam uprawia poranny jogging, Dean przesiaduje w towarzystwie butelki przed laptopem. Tego ranka przebudził się z koszmarnego snu, w którym pojawił się zarówno skrzydlaty, lecz martwy kumpel Castiel, jak i Amy-kitsune, więc szuka zapomnienia w taniej whiskey. Jego uwagę przykuwa wypadek, jakiemu uległa agentka nieruchomości Wendy Godson oraz architekt - Carl Dunlop, który ugotował się w wannie. Po krótkiej wymianie zdań dotyczącej zdrowego trybu życia, Winchesterowie postanawiają zbadać sprawę.

Dean rozmawia z fryzjerem, który jednoznacznie stwierdza, że nie jest możliwe, aby suszarka rozgrzała się do takiej temperatury. "Agent federalny", oglądając miejsce zbrodni, znajduje starą monetę. Domyśla się, że być może została pozostawiona przez wiedźmę i działa jak worek uroku, ale chcąc się upewnić co do pochodzenia artefaktu, wykonuje telefon do Bobby’ego.

Tymczasem w mieście dochodzi do kolejnego nieprawdopodobnego wypadku. Dewey Stevens, właściciel firmy budowlanej, zostaje zabity przez gwoździarkę, która nawet nie była podłączona do prądu. Obok ciała ofiary Dean znajduje taką samą monetę, jak w miejscu śmierci Wendy. Sam dowiaduje się, że wszystkie trzy ofiary pracowały nad pewnym projektem w centrum handlowym. Jest jeszcze jedna osoba, zaangażowana w tę samą inicjatywę – Don Stark, miejscowy deweloper, dobroczyńca i potentat, który wciąż pozostaje przy życiu.

Winchesterowie odbierają telefon od Bobby’ego, który ustalił, że moneta została wybita między 15 a 19 wiekiem na terenach dzisiejszej Rumunii. Następnie udają się do Dona Starka. Po drodze zwracają uwagę na zwiędłe wiechcie kwiatów w okolicy.

Don Stark przedstawia "agentów FBI" swej uroczej asystentce, Jennifer Klein. Kiedy dziewczyna wychodzi, Winchesterowie zaczynają przesłuchanie. Mężczyzna przyznaje, że jest w separacji ze swoją żoną, Maggie, ponieważ odkryła ona romans, jaki łączył go z Wendy Godson.

Podczas gdy Dean rozmawia z Donem, Sam pod pozorem potrzeby skorzystania z toalety udaje się na oględziny domu. W garderobie znajduje damskie buty z połamanymi obcasami, a także pudełko pełne dziwnych przedmiotów i kartek z wypisanymi nań zaklęciami. Winchesterowie zaczynają podejrzewać Maggie o czary.

Dean włamuje się do domu, w którym mieszka pani Stark. Natyka się w nim na ołtarzyk z zakrwawionymi zdjęciami ofiar. Znajduje też zdjęcie Jennifer Klein. W tym czasie Sam pozostaje na podjeździe domu, gdzie udaje mu się zatrzymać Maggie, dopóki Dean bezpiecznie nie opuści rezydencji.

Winchesterowie udają się do domu asystentki. Dziewczyna zajmuje się pieczeniem muffinków. Kosztując jedną z nich, zaczyna pluć krwią. Z przerażeniem odkrywa, że w ciastkach znajdują się malutkie, bijące serca. Winchesterowie wpadają do mieszkania i rzucają się na ratunek dziewczynie, która się krztusi. Sam znajduje monetę i strzela w nią, unieszkodliwiając w ten sposób rzucony urok.

Jennifer jest w szoku. Łowcy radzą jej, aby czym prędzej opuściła miasto, bo może grozić jej niebezpieczeństwo. Mimo tak makabrycznego przeżycia, dziewczyna zdecydowanie zaprzecza, by łączyło ją z Donem coś poza normalnymi stosunkami służbowymi.

Margaret Stark przygotowuje się do rozpoczęcia aukcji dobroczynnej, organizowanej przez jej fundację. Wspiera ją przyjaciółka, Sue. Pojawia się Don, który próbuje ostrzec żonę przed prowadzącymi dochodzenia agentami FBI. Kobieta mówi mężowi, że mają do czynienia z łowcami, z którymi łatwo sobie poradzi. Małżonkowie zaczynają się kłócić, wreszcie Don wybiega wzburzony.

Winchesterowie dostają od Bobby’ego instrukcje do odprawienia rytuału, który trwale unieszkodliwi Maggie. Jednym z niezbędnych składników są kurze nóżki, które niestety zaczynają się już psuć. Podobno w całym mieście są problemy z klimatyzacją. Łowcy, chociaż zbiera im się na wymioty, ignorują zapach nieświeżego mięsa i zabierają się do przygotowywania rytuału.

Tymczasem aukcja dobroczynna Maggie przybiera niespodziewany obrót. Najpierw Sue znajduje w swoim martini gałkę oczną, następnie malowidła spływają z płócien. Kiedy kobieta próbuje podnieść Maggie na duchu i mówi o wsparciu ludzi, którzy są blisko niej, srebrna patera odcina jej głowę. Pani Stark jest wściekła, bo wie, kto za tym wszystkim stoi – przypatrujący się jej ze sportowego samochodu Don.

Kiedy Winchesterowie przybywają na aukcję, domyślają się, że pan Stark przeszedł do działania. Natychmiast udają się do domu Maggie, gdzie niespodziewanie zostają wciągnięci w sam środek małżeńskiej kłótni wiedźm. Rytuał okazuje się nieskuteczny z powodu niedostatecznej świeżości jednego ze składników. Mimo to Winchesterowie podejmują nierówną walkę, próbując pogodzić zwaśnione wiedźmy. Nie jest to proste zadanie, bowiem drobne zdrady zdarzały się Donowi już w epoce Odrodzenia, aż wreszcie Maggie postanowiła wziąć odwet nie tylko na obiekcie uczuć męża, ale i na wszystkich, którzy w jakikolwiek, nawet nieświadomy sposób, przyczynili się do nawiązania romansu.

Terapia małżeńska Winchesterów odnosi skutek i Starkowie godzą się. Bracia wracają do motelowego pokoju, gdzie czeka na nich... pracownik Lewiatana. Kiedy łowcy zajmowali się sprawą wiedźm, ten miał dość czasu, by wpaść na ich trop. Teraz zamierza rozprawić się z braćmi raz na zawsze, więc przechodzi do rękoczynów. Wydaje się, że dla Winchesterów nie ma już ratunku, bo kreatura jest odporna na wszelką broń, gdy do pokoju wkracza Don Stark i za pomocą zaklęcia unieruchamia potwora. Okazuje się, że wrócił po monety żony – mściwa Maggie nie zamierzała pozwolić łowcom odejść bez szwanku. Don radzi, aby szybko zajęli się ciałem potwora, który pozostanie nieszkodliwy co najwyżej przez kilka dni.

Winchesterowie szykują się do odjazdu. Sam próbuje porozmawiać z bratem na temat tego, co go gryzie. Niestety, Dean nigdy nie był typem skłonnym do zwierzeń i także tym razem nie zamierza szczerze porozmawiać z bratem.

autor: Caroline
korekta: eM


 • Goście specjalni Charisma Carpenter (Maggie) i James Marsters (Don) występowali razem w znanym serialu Buffy the Vampire Slayer (Buffy: postrach wampirów) oraz w jego spinoffie pt. Angel (Anioł ciemności).
 • Brad Buckner i Eugenie Ross-Leming ostatnio współpracowali przy Supernatural w pierwszym sezonie przy odcinku Route 666 (01x13).
 • Imię Jenny Klein (w odcinku asystentka Dona Starka) zostało zapożyczone od jednej z asystentek scenarzysty Supernatural.
 • Na wystawie sztuki na jednym z obrazów widzimy mężczyznę z psem. To Jerry Wanek, scenograf Supernatural i jego pies Tula.
 • Popiersie Dona Starka zrobiła Mary Ann Liu.
 • James Marsters zabrał jedno z zapasowych popiersi Dona Starka do swojego domu w Los Angeles.

 

 • Sam krytykuje Deana widząc, że brat pije w biały dzień z piersiówki, porównując go do Złego Mikołaja. To odniesienie do filmu Bad Santa (Zły Mikołaj), w którym Billy Bob Thornton wciela się w złodzieja podającego się za Świętego Mikołaja, którego cechą charakterystyczną jest stan ciągłego upojenia alkoholowego.
 • Dean szydząc z upodobania Sama do biegów nazywa go Lancem Armstrongiem. Lance Armstrong to mistrz świata w kolarstwie szosowym, który po trudnej walce z nowotworem powrócił do sportu zwyciężając wielokrotnie w wyścigu Tour de France.
 • Nazwisko Stark jest zapewne odniesieniem do postaci Tony’ego Starka, alter ego Iron Mana, który podobnie jak Starkowie z Supernatural gustował w tablicach rejestracyjnych typu ‘Stark 1’, ‘Stark 2’.
 • Dean sytuację u Starków porównuje do serialu Bewitched (Ożeniłem się z czarownicą) emitowanego w latach 1964-1972, w którym czarownica Sabrina zakochuje się w śmiertelniku. Darrin dowiaduje się, że jego żona jest czarownicą dopiero w czasie nocy poślubnej. Sabrina postanawia zrezygnować z magii dla dobra rodziny, jednakże jej dziedzictwo nie daje się tak po prostu ‘uziemić’. W 2005 roku w oparciu o serial powstał film Czarownica z Nicole Kidman w roli głównej. Dean wspomina również o zamianie Darrina. To odniesienie do sytuacji z oryginalnego serialu, gdzie z powodu nagłej choroby zamieniono aktora odtwarzającego główną rolę.
 • Maggie przyznaje się, że miała romans z Krzysztofem Kolumbem, z którym wiąże się data 1492 roku.
 • Don zaprzecza, że cokolwiek łączyło z laską z rodu Medyceuszy. To florencki ród kupiecki i bankierski (od 1532 r. książęcy), który wydał trzech papieży (Leon X, Leon XI, Klemens VII) oraz dwie królowe francuskie (Katarzyna Medycejska i Maria Medycejska).
 • Dean kłótnię między Starkami porównuje do Wojny Róż. Z jednej strony wydawałoby się, że jest to odniesienie do wojny domowej, która toczyła się na terenie Anglii w latach 1455-1485, zwanej Wojną Dwóch Róż. Jednakże bardziej prawdopodobne, że Dean odnosi się do filmu The War of the Roses (Wojna państwa Rose), amerykańskiej czarnej komedii z 1989 roku, opowiadającej historię małżeństwa z długoletnim stażem, które nagle postanawia się rozwieść, w wyniku czego dochodzi między nimi do ostrej walki, a polem bitwy staje się ich dom.
 • Na wzmiankę Deana o kolejnej niemożliwej śmierci, Sam ironicznie wspomina o Cirque du Soleil (Cyrku Słońca). Jest to grupa akrobatów, z którymi swego czasu występował znany iluzjonista Criss Angel (zob. Supernatural 4x12), znany z wykonywania numerów związanych ze śmiercią, np. przepoławianie się.
 • Sam podaje się za agenta FBI o nazwisku Sambora. Richard Sambora to jeden członków amerykańskiego zespołu Bon Jovi. Sam wykorzystał ten alias w odcinku Born Under a Bad Sign (2x14).
 • Dean mówi, że cokolwiek złego się dzieje, on czuje się winny, choćby tragedii dziecka Lindbergów. To odwołanie do prawdziwej historii z 1932 r. dotyczącej porwania dziecka pioniera lotnictwa Charlesa Lindberga, które znaleziono martwe, pomimo wpłacenia okupu.
 • Donald Stark na jednym z obrazków ma podpis D. Trumpa. Donald Trump to amerykański przedsiębiorca, miliarder; najbardziej znany jako właściciel nieruchomości w USA.

 

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • James Marsters jako Donald Stark
 • Charisma Carpenter jako Maggie Stark
 • Nils Hognestad jako Chris
 • Alycia Purrott jako Wendy Goodson
 • Cindy Busby jako Jenny Klein
 • Meredith McGeachie jako Sue
 • Sean Owen Roberts jako Chet
 • Michael Patric jako Dewey Stevens
 • Tanya Hubbard jako siostra Wendy
 • Jason Bax jako szeryf
 • Bobby Goldsboro - "See the Funny Little Clown"

Autor: Natty, Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.