Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestialewiatan.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Hebrajską nazwę "liwyatan" (stąd łacińskie "leviathan") najczęściej tłumaczy się jako "wieniec", ale można też usłyszeć o wersji "ten, który się zwija w fałdy" lub "ten, który się wije". Jest to mityczne stworzenie morskie w postaci węża lub smoka o kilku głowach (najczęściej siedmiu). W greckim tłumaczeniu Starego Testamentu, Septuagincie, do jego określenia używane jest słowo drakon, czyli smok. Zależnie od miejsca i przekładu źródeł biblijnych, jest też opisywany jako krokodyl, wąż morski lub gigantyczny wieloryb.

W Biblii lewiatan, w parze z innym potworem, behemotem, przedstawiany jest jako przykład nieosiągalnego dla człowieka, wspaniałego dzieła boskiego (Księga Hioba), stworzenie wrogie Bogu, które jednak zostało pokonane u zarania dziejów (Księga Psalmów, Księga Izajasza). Lewiatana utożsamiono też często z Bestią opisaną w Apokalipsie Jana z Patmos (znaną wszystkim jako Apokalipsa św. Jana). Hebrajczycy przypisywali zwycięstwo nad nim zarówno Jahwe, jak i Baalowi.

Według wierzeń judaistycznych, lewiatan był straszliwym stworzeniem morskim, które zostało stworzone przez Boga piątego dnia wraz ze wszystkimi istotami morskimi. Jest on bohaterem wielu legend żydowskich, według kabały miał symbolizować anioła śmierci – Samaela. Istnieją pewne przypuszczenia, że opowieści o lewiatanie, zwłaszcza te obecne w kulturze judaizmu, są wzorowane na legendach z terenów obecnej Palestyny i Syrii, a w starożytności nazywanego Chanaam, gdzie morski potwór nazywał się Lotan.

W apokryfach (Księga Enocha, Widzenie Barucha) i agadach można znaleźć liczne opisy nienormalnych rozmiarów lewiatana, któremu za posiłek służy ryba z rogami na głowie o długości 300 mil, a wypuszczana przez niego para byłaby w stanie doprowadzić ocean do wrzenia. Ponadto, lewiatan w parze z behemotem są ściśle związane z opisami końca świata; np. mięso obu zwierząt ma posłużyć za posiłek podczas uczty sprawiedliwych w dzień ponownego nadejścia Mesjasza.

Według pewnej legendy z X wieku, dzięki lewiatanowi świętujemy Sylwestra. Ponoć w 317 roku papież Sylwester I uwięził lewiatana w podziemiach Lateranu (ówczesna siedziba papieży). Z powodu proroctw Sybilli i Apokalipsy Jana, lud zaczął się obawiać nadejścia roku 1000, bo według przepowiedni na przełomie wieków potwór uwolni się, niszcząc niebo i ziemię. W papieżu widziano kolejny zły znak, bo przyjął imię Sylwester II (wierzono, że skoro I go uwięził, to II uwolni). Jednak gdy po nadejściu nowego roku nic się stało, lud tak się ucieszył, że świętował do kolejnego dnia.

Jako ciekawostkę można dodać, że odczytując przeciwnie do ruchu wskazówek zegara litery widniejące na pentagramie Baphometa, uzyskamy słowo "lewiatan".

w supernatural

O lewiatanie, czy raczej lewiatanach słyszymy po raz pierwszy w odcinku Meet the New Boss, który otwiera siódmą serię sezonu. Cass uważa się za nowego Boga i robi "porządek" na ziemi i w niebie, więc Winchesterowie wraz z Bobbym próbują go powstrzymać. Od Śmierci dowiadują się, że Castiel wchłonął nie tylko dusze, ale też potworne bestie zwane lewiatanami. Bóg stworzył je przed ludźmi, ale z obawy, że wszystko pochłoną, uwięził je w czyśćcu.

W kolejnym odcinku serii pt. Hello Cruel Word po tym, jak ciało Cassa eksploduje, Lewiatany przedostają się przez wodę do organizmów ludzi. Ponieważ są głodne, mordują swych nosicieli w bestialski sposób. Ich tajemniczy szef jednak nie chce, by się wychylali, dlatego jeden z podwładnych postanawia podszywać się pod personel w jednym ze szpitali i tym sposobem pożywiać się bez żadnych przeszkód. Kiedy jedzą, ich twarze stają się wielkie i pojawia się rząd ostrych zębów, do tego długi, rozdwojony język. Na razie nie wiadomo, czy coś może je uśmiercić.

Mimo iż lewiatany są obecne w serialu praktycznie przez cały sezon, to jednak informacje o nich są zdawkowe. Prowadzą liczne interesy na całym świecie, a ich szefem jest wysoko postawiona osoba, czyli biznesmen i filantrop Dick Roman. Głównym celem dawnych mieszkańców czyśćca wydaje się być początkowo przystosowanie ludzi do bycia pożywną i smaczną przekąską. Sądząc po prowadzonych przez ne eksperymentach nad ludzkim DNA, prowadzących do spowolnienia metabolizmu, człowiek ma stać się bezrozumną istotą, która nie myśli, jej emocje są uśpione, nie zwraca na nic uwagi, tylko przybiera na masie, cały czas jedząc. W pewnym momencie okazuje się, że potwory chcą leczyć ludzi z poważnych chorób, takich jak rak lub AIDS, ale nie dajmy się zwieść: pod przykrywką altruizmu kryje się nikczemny plan zawładnięcia światem i zrobienia z ludzi karmy.

Niecny plan lewiatanów idzie do przodu w zastraszającym tempie, zwłaszcza gdy okazuje się, że Dick przejął rynek produkcji "naturalnych" surowców SucroCorp, które znajdują się prawie we wszystkim. Co więcej, po spożyciu substancji zawartych w jedzeniu człowiek staje się "trujący" dla innych nadnaturalnych istot żywiących się homo sapiens (np. wampirów), bowiem Dick nie chce się dzielić jedzeniem i planuje wszystko zostawić dla swego gatunku. Ponadto, szef wszystkich lewiatanów doszedł do wniosku, że "przekąski" mają być naprawdę pożywne, dlatego składnik zawarty w jedzeniu będzie uśmiercał szczupłych ludzi.

Wszystkie działania łowców komplikuje fakt, że lewiatanów nie sposób zabić. Nie działa na nie żadna broń, bo wciąż niestrudzenie wracają do życia i są bezustannie głodne. Bobby, który przejrzał chyba wszystkie możliwe teksty źródłowe, poległ z kretesem nie znajdując na ich temat żadnych informacji. Nawet tortury jednego z potworów nic nie dały, gdyż po dekapitacji więźnia, jego głowa wróciła po jakimś czasie na swoje dawne miejsce. W końcu, całkowicie przypadkowo, dzięki szeryf Jodie Mills (Slash Fiction), Bobby odkrył, że po chluśnięciu na wroga środkiem do czyszczenia z zawartością boraksu, lewiatan zaczyna się roztapiać. Oczywiście to nie wystarczy, po tym należy skrócić lewiatana o głowę, którą następnie najlepiej zamknąć w jakimś pojemniku i zatopić głęboko w wodzie.

Te działania nie unicestwiają lewiatanów na zawsze, a jedynie unieszkodliwiają. Dlatego też Sam i Dean potrzebują każdej możliwej pomocy w walce o bezpieczeństwo ludzkości. Dołącza do nich Frank – szalony geniusz komputerowy, wielbiciel teorii spiskowych, który wie więcej, niż chyba sam by chciał oraz demonica Meg.

W czasie "kolejnej apokalipsy" ginie stary druh i członek rodziny – Bobby zostaje postrzelony przez Dicka w czasie ucieczki z jego biura (How to Win Friends And Influence Monsters; Death’s Door). Teraz walka z lewiatanami to już nie są zwykłe potyczki z potworami, ale prawdziwa krucjata, której celem jest pomszczenie śmierci najbliższej braciom osoby.

Bobby jednak wraca jako duch, by pomóc chłopcom i zemścić się na Dicku. Zresztą nie tylko on powraca z zaświatów, bo oto nawet Cass znów jest żywych. Co prawda początkowo anioł cierpi na amnezję, potem dopada go pomieszanie zmysłów, ale wciąż ma moc i, co ważniejsze, umiejętność dostrzegania prawdziwej twarzy krwiożerczych lewiatanów.

W odcinku Reading Is Fundamental pojawia się Kevin Tran – prorok i młody geniusz, w którego podczas burzy uderzył piorun i spłynęła na niego wiedza: umiejętność odczytania tekstu z bardzo starego kamienia, na którym zapisano Słowo Boże. Z tego właśnie głazu dowiadujemy się, że aby pozbyć się lewiatanów z powierzchni ziemi, czyli odesłać je do domu, należy uśmiercić ich szefa. Do tego celu potrzebne jest kilka składników: krew upadłego anioła, krew władcy potępionych dusz ludzkich – Crowley’a, krew ojca potępionych bestii – wampira-alphy oraz kości świątobliwej istoty śmiertelnej, w tym przypadku zakonnicy. Płynne specyfiki należy zmieszać, następnie polać nimi kość i przebić nią Dicka.

Tak też uczyniono, chociaż nie odbyło się bez kłopotów. Niestety, Dean uśmiercając naczelnego potwora, znalazł się w czyśćcu razem z Castielem. Okazało się, że wykorzystanie broni nie było bezkarne dla tego, który jej użył.odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.